Akademia techniczna PPG DECO

Tel.: (071) 78 80 696
serwis.klienta@ppg.com
801 11 33 11

ul. Kwidzyńska 8, 51-416 Wrocław

www.poland.ppg.com

Malowanie natryskowe

<< Poprzedni | Spis Treści | Nastepny >>

Dlaczego stosujemy natrysk hydrodynamiczny do aplikacji farb?

Malowanie natryskowe w technologii AIRLESS, czyli tzw. natrysk hydrodynamiczny, jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród wykonawców ze względu na korzyści, jakie się z tym wiążą:

1. Wysoka wydajność agregatu hydrodynamicznego pozwala zwiększyć wydajność pracy oraz zaoszczędzić czas. Malowanie natryskowe, przy oczywiście odpowiednim przygotowaniu podłoża, pozwala na osiągnięcie dużej wydajności na poziomie około 150 m2 na godzinę. Jest to więc oszczędność rzędu 50-75% czasu w stosunku do tradycyjnej metody malowania.
2. Zaletą malowania natryskiem hydrodynamicznym jest uzyskiwanie z materiałów malarskich prawidłowych gładkich powłok o dużej estetyce. Tą metodą uzyskujemy znacznie gładszą finalną powłokę w porównaniu do powłok uzyskanych przy tradycyjnym malowaniu wałkiem.
3. Wygoda aplikacji. Nanoszenie powłok malarskich jest niewspółmiernie wygodniejsze, ponieważ niewymagane jest już wchodzenia na drabinę, ciągłe pobieranie farby z kuwety i dociskanie wałka do powierzchni w niewygodnej dla nas wygiętej pozycji ciała. Dzięki całemu szeregowi akcesoriów dostępnych w ofertach producentów (lance, przedłużki, dysze) uzyskujemy wysoki komfort pracy, nawet w przypadku malowania miejsc trudnodostępnych.
4. Szerokie spektrum zastosowań. Urządzenia do natrysku hydrodynamicznego mogą być stosowane do malowania wielu systemów powłok, rozpoczynając od malowania wnętrz w stanie surowym, poprzez prace dekoracyjne, malowanie fasad budynków, konstrukcji stalowych, pokryć dachowych, etc.

Prawidłowa technika aplikacji metodą natrysku hydrodynamicznego (krok po kroku)

Podczas przygotowywania się do aplikacji należy zastanowić się nad prawidłowym doborem właściwego urządzenia do aplikacji. Należy pamiętać, że nawet najlepsze urządzenie nie będzie działać właściwie i nie przyniesie nam oczekiwanych efektów bez odpowiedniej znajomości obsługi. Postaram się zatem przedstawić kilka podstawowych zasad dotyczących aplikacji metodą natrysku hydrodynamicznego. Do prawidłowej aplikacji natryskowej potrzebujemy przede wszystkim odpowiednio rozpylonego (zatomizowanego) materiału.

Efekt rozpylenia farby bardzo łatwo zaobserwować na obrazie, jaki daje strumień na malowanej płaszczyźnie. Jeżeli rozkład materiału jest nierównomierny i widzimy rysy bądź krawędzie, potrzebujemy wyższego ciśnienia do właściwego rozpylenia naszej powłoki malarskiej. W takim przypadku podnosimy powoli ciśnienie na urządzeniu w celu uzyskania odpowiedniej atomizacji strumienia i pracujemy na najniższym ciśnieniu dającym oczekiwany rezultat. (Rys.1)

Rys. 1

Kolejną zasadą prawidłowej aplikacji jest odległość oraz kąt natrysku.( Rys.2) Optymalna odległość podczas malowania metodą natrysku hydrodynamicznego to około 30 cm. Odpowiedni dystans od malowanej powierzchni zapewnia prawidłową odległość do rozpylenia materiału (mniejsza odległość powoduje zwykle powstawanie zacieków, brak optymalnej rozlewności, pienienie, kraterowanie), nie pozwalając jednocześnie na jego wyschnięcie przed dotarciem do powierzchni. Przy zastosowaniu dysz o szczególnie dużym rozmiarze możemy nieco zwiększyć odległość od malowanej powierzchni.

Rys. 2

Pamiętać również należy, iż odległość ta musi być utrzymywana przez cały czas aplikacji, a natrysk musi odbywać się poziomo bądź pionowo, ale zawsze prostopadle do malowanej powierzchni. W przypadku malowania pod innym kątem w stosunku do powierzchni, uzyskamy nierówny rozkład materiału, a więc w efekcie powłokę o niejednakowej grubości (Rys. 3) 

Rys. 3

Bardzo ważnym elementem podczas malowania hydrodynamicznego jest właściwe rozpoczęcie i zakończenie natrysku. (Rys.4) Pamiętać należy, że naciśnięcie spustu pistoletu powinno odbywać się po rozpoczęciu ruchu ręką. Ta sama zasada dotyczy zakończenia ruchu, a więc najpierw zwalniamy spust pistoletu, a dopiero potem zatrzymujemy ruch ręki.

Rys. 4

Odpowiednie zastosowanie tej techniki zabezpieczy nas przed powstawaniem zacieków na początku i końcu malowanej warstwy (pasa). Malowanie powierzchni odbywa się poprzez nakładanie jednej warstwy (pasa) na drugą mniej więcej w połowie jej szerokości, oczywiście z zachowaniem poprzedniej zasady rozpoczynania i kończenia malowania każdej warstwy (pasa) w ruchu (Rys. 5).

Rys. 5

W przypadku malowania dużych, otwartych powierzchni należy zacząć od malowania krawędzi, co pozwoli nam na szybsze malowanie części środkowej. Podczas malowania narożników należy prowadzić natrysk prostopadle wzdłuż narożnika (Rys. 6).

Rys. 6

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie natrysku hydrodynamicznego jako narzędzia do aplikacji farb, musimy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu niemalowanych powierzchni przed możliwością zabrudzenia rozpylanym strumieniem farby oraz jej opadającymi podsychającymi cząsteczkami. Równie ważny jest właściwy dobór odpowiedniej farby do aplikacji, np. emulsje marki Dekoral Professional można zastosować we wszystkich urządzeniach hydrodynamicznych, ponieważ są podawane procesowi filtracji na etapie produkcji, dzięki czemu nie ma ryzyka związanego z zapychaniem dysz oraz filtrów. Podczas aplikacji farb natryskiem hydrodynamicznym należy przestrzegać wytycznych producentów dotyczących zalecanych grubości powłok, ilość nakładanych warstw, rodzajów i rozmiarów dysz, wielkości ciśnień oraz stosowanych filtrów.

Mając na uwadze wszystkie powyższe rady, informacje i wskazówki powinniśmy w miarę szybko poradzić sobie z malowaniem ścian oraz sufitów, a także cieszyć się dobrym rezultatem końcowym.


Tomasz Lisik
Specjalista ds. Aplikacji Akademia Techniczna PPG Deco


W artykule wykorzystano materiały szkoleniowe opracowane przez producenta urządzeń do natrysku hydrodynamicznego firmę Graco.

 

Akademia Techniczna poleca

Galerie & Inspiracje

Nasze aplikacje

Najlepsi wykonawcy