Akademia techniczna PPG DECO

Tel.: (071) 78 80 696
serwis.klienta@ppg.com
801 11 33 11

ul. Kwidzyńska 8, 51-416 Wrocław

www.poland.ppg.com

5 podstawowych zasad zabezpieczenia drewna

Drewno jest bardzo lekkim, ale wytrzymałym materiałem budulcowym. Stosuje się go zarówno jako 

materiał konstrukcyjny jak i wykończeniowy. Z drewna można wytwarzać meble, dachy a nawet zabawki.

1. Gatunek drewna
Aby drewno służyło przez lata należy je odpowiednio zabezpieczyć. Nie każdy rodzaj drewna należy traktować tak samo, obróbka i przygotowanie do użytkowania zależy od właściwości drewna. W budownictwie najczęściej wykorzystuje się drewno pozyskiwane z gatunków iglastych, takich jak sosna czy świerk, jest to materiał miękki, elastyczny i bardzo wytrzymały. Natomiast w stolarstwie najczęściej wybierane jest drewno pozyskane z drzew liściastych, np. dąb, buk, olcha, jesion. To drewno jest ciężkie i twarde, szybciej wchłania wodę niż gatunki miękkie, dlatego lepiej sprawdza się we wnętrzach.

2. Wilgotność drewna
Zanim drewno znajdzie zastosowanie jako materiał budulcowy, musi zostać wysuszone. Drewno twarde schnie znacznie dłużej niż miękkie, zaś to do produkcji stolarskiej musi doschnąć w zamkniętych, specjalnie przystosowanych pomieszczeniach- suszarniach. Pamiętać należy o tym, aby zawsze impregnować drewno suche, ponieważ im bardziej mokry materiał, tym gorzej wchłonie się środek.

3. Rodzaj środka do ochrony i dekoracji drewna
Aby elementy drewniane mogły wytrzymać próbę czasu i niekorzystne warunki należy je odpowiednio zaimpregnować. Do tego celu stosuje się specjalne preparaty zawierające substancje biobójcze, które niszczą pleśnie, grzyby, owady żerujące w drewnie. Środek gruntujący nawierzchniowegonale
ży zawsze użyć w przypadku surowego drewna. W tensposób zabezpieczymy drewno przed zniszczeniem a także grunt wyrówna nam podłoże, zmniejszy jego chłonność przed nałożeniem kolejnej już dekorującej warstwy czy to impregnatu barwnego, lazury, lakierobejcy czy lakieru. Zawsze przed impregnacją czy malowaniem należy usunąć kurz i żywicę.

4. Prawidłowe malowanie
Gdy już wybierzemy odpowiedni preparat do dekoracji i wykończenia, nakładamy go pędzlem, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem słojów. Jeżeli planowane jest kilka warstw wykończeniowych, należy po każdym malowaniu delikatnie szlifować nawierzchnię i dokładnie usuwać pyłki, kurz i powstałe nierówności.

5. Dobór koloru
Jeżeli chcemy zmienić naturalny kolor drewna stosujemy barwienie za pomocą syntetycznych lub naturalnych barwników. Przy wyborze koloru warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, na jakim prezentowany jest impregnat – jeśli różni się on od drewna, które chcemy malować, warto przeprowadzić próbę, ponieważ na każdym rodzaju drewna ostateczny efekt kolorystyczny prezentuje się inaczej.
Odpowiednio zaimpregnowane elementy drewniane są odporne na działanie szkodników, deszczu i słońca, dzięki czemu dłużej można cieszyć się ich pięknem.

Użyte produkty

produkt_Bariera Plus Bariera Plus

Akademia Techniczna poleca

Galerie & Inspiracje

Nasze aplikacje

Najlepsi wykonawcy