Akademia techniczna PPG DECO

Tel.: (071) 78 80 696
serwis.klienta@ppg.com
801 11 33 11

ul. Kwidzyńska 8, 51-416 Wrocław

www.poland.ppg.com

Lakierowanie podłogi
Niezmiennie od lat najpopularniejszym sposobem wykańczania podłogi drewnianej jest pokrywanie jej lakierem. Lakierowanie podłogi drewnianej ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie posadzki przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi oraz nadanie powierzchni eleganckiego wyglądu.
Najważniejszymi czynnikami decydującymi o końcowym efekcie lakierowania jest dobór właściwego rodzaju lakieru i narzędzi, przygotowanie pomieszczenia oraz staranne przeprowadzenie prac lakierniczych. Wodorozcieńczalne lakiery poliuretanowe Lakiery Domalux Professional to produkty przeznaczone do pomieszczeń o różnym obciążeniu eksploatacyjnym. Poliuretan Aqua 2S to dwuskładnikowy wodorozcieńczalny lakier przeznaczony do powierzchni bardzo mocno eksploatowanych, takich jak podłogi w obiektach użyteczności publicznej. Jednoskładnikowy lakier Poliuretan Aqua 1S opracowano z przeznaczeniem dla podłóg o średniej intensywności eksploatacji. Przed ich aplikacją niezbędne jest wcześniejsze zagruntowanie podłogi lakierem podkładowym Podkład Akrylowy Aqua. Podczas wielu prób aplikacyjnych opracowaliśmy systemy aplikacyjne, uwzględniające rodzaj pomieszczenia, natężenie ruchu, czy czas potrzebny na wykonanie prac. W zależności od rodzaju podłogi (np. średnie lub wysokie obciążenie) oraz charakteru zlecenia (np. „szybkie lakierowanie”), możliwe jest skorzystanie z gotowych wskazówek aplikacyjnych.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Przygotowanie podłogi i pomieszczeń do lakierowania
Kolejnym etapem jest przygotowanie pomieszczenia oraz powierzchni, na którą będą nakładane poszczególne warstwy lakieru. Drewniana podłoga przeznaczona do lakierowania powinna być przeszlifowana, zaszpachlowana, sucha i czysta, bez pozostałości np. past woskowych i środków nabłyszczających. Ważne jest też dokładne odpylenie pomieszczenia poprzez odkurzanie i zamiatanie, a przed ostatnią warstwą lakieru także mycie i przetarcie podłogi za pomocą ściereczek antystatycznych.

Należy pamiętać, że nawet kilka warstw lakieru nie maskuje błędów związanych z przygotowaniem podłoża, a niedokładne oczyszczenie pomieszczeń może spowodować powstanie grudek widocznych na powłoce lakierowej.

Ważną czynnością jest też zabezpieczenie pomieszczenia przed przeciągami i oklejenie wejść kawałkami folii. Dzięki takim przygotowaniom, w trakcie lakierowania oraz wietrzenia mieszkania, do wnętrza nie dostaną się drobiny kurzu lub pyłu, które mogłyby zanieczyścić lakier. Podczas prowadzenia prac lakierniczych trzeba też pamiętać o utrzymaniu w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności nie mniejszej niż 40% i nie wyższej niż 65%. Temperatura natomiast powinna wynosić od 15°C do 25°C.

Przygotowanie narzędzi do lakierowania
Istotną kwestią jest też dobór narzędzi do aplikacji lakieru. Lakiery marki Domalux Professional mogą być nanoszone za pomocą pędzli, szpachli parkieciarskiej oraz wałków. Narzędzia muszą być dobrej jakości, dostosowane do rodzaju lakieru i oczekiwanego efektu finalnego.

Niezależnie od producenta i rodzaju narzędzi najważniejsze jest, aby wałki i pędzle były dobrze wykonane, nie zostawiały śladów i nie gubiły włókien i włosia. W przypadku, gdy wałek nie był wcześniej używany należy umyć go pod bieżącą wodą oraz wielokrotnie przeczesać w celu usunięcia luźnego runa. Następnie wałek musi zostać dokładnie odwirowany oraz wysuszony. Po tych czynnościach może być użyty do lakierowania. To samo narzędzie może być stosowane do nakładania finalnej warstwy lakieru pod warunkiem przechowywania go w rozpuszczalniku odpowiednim dla danego typu lakieru i uprzednim odwirowaniu.

Lakierowanie podłogi i elementów wykończenio

wych
Lakier, który będzie nanoszony na drewnianą podłogę należy starannie wymieszać poprzez kilkakrotne silne potrząsanie opakowaniem, a następnie przelać do czystego pojemnika.

W pierwszej kolejności na powierzchnię podłogi nakładamy podkład za pomocą wałka lub szpachli parkieciarskiej. Następnie należy odczekać zalecaną przez producenta liczbę godzin, niezbędną do wyschnięcia produktu, po czym możemy przejść do nałożenia pierwszej warstwy lakieru.

W zależności od produktu na podłogi nanoszone są zazwyczaj dwie lub trzy warstwy lakieru. Kluczem zapewniającym dobry efekt finalny jest utrzy
manie odpowiedniego tempa prac oraz nakładanie równomiernej warstwy lakieru na całej powierzchni. Takie działanie sprawi, że łączenia pomiędzy kolejnymi pasami będą niewidoczne. Podczas wykonywania prac lakierniczych należy stale pamiętać, aby zachować jak największą czystość otoczenia oraz stroju roboczego.

Przed nałożeniem ostatniej warstwy lakiery należy wykonać szlif międzywarstwowy siatką 120-150 dla wersji półmat, 180-220 dla wersji połysk. Następnie pomieszczenie należy dokładnie sprzątnąć oraz odczekać aż pył całkowicie opadnie. Proces ten możemy przyspieszyć wietrząc pomieszczenie. Oprócz ponownego odkurzania i zamiatania, należy doda
tkowo umyć podłogę na mokro mopem, a także oczyścić ją ściereczkami antystatycznymi. Po tych czynnościach możemy nałożyć żel i dopiero po jego wyschnięciu ostatnią warstwę lakieru, bądź też od razu przejść do nałożenia końcowej warstwy lakieru.

 
Lakiery marki Domalux Professional mogą być nakładane także na wszelkiego rodzaju elementy wykończeniowe, w tym także na drewniane listwy przypodłogowe.
Istotne jest też, aby w pierwszych tygodniach po zakończeniu prac lakierniczych, podłogi drewnianej nie przykrywać dywanami, a podczas późniejszego użytkowania czyścić i pielęgnować ją za pomocą preparatów przeznaczonych do podłóg drewnianych. Dzięki temu właściwie zamontowana, polakierowana i użytkowana podłoga może elegancko wyglądać i służyć przez długie lata.

Akademia Techniczna poleca

Galerie & Inspiracje

Nasze aplikacje

Najlepsi wykonawcy