Akademia techniczna PPG DECO

Tel.: (071) 78 80 696
serwis.klienta@ppg.com
801 11 33 11

ul. Kwidzyńska 8, 51-416 Wrocław

www.poland.ppg.com

Pielęgnacja i konserwacja podłogi drewnianej



Dzięki procesowi lakierowania na powierzchni podłóg drewnianych znajduje się cienka warstwa ochronna, zwiększająca odporność posadzki na wnikanie wody oraz jej ścieranie. Niezależnie jednak od rodzaju drewna oraz zastosowanego lakieru każda podłoga drewniana wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji za pomocą dedykowanych środków chemii podłogowej.

Konserwację podłogi wykonuje się zazwyczaj przed oddaniem pomieszczenia do eksploatacji. Powierzchnię należy w pierwszej kolejności gruntownie oczyścić na sucho, a dopiero później stosować, zgodnie z zaleceniami, środki do pielęgnacji podłóg lakierowanych. Konserwację należy wykonać nierozcieńczonym płynem po całkowitym utwardzeniu powłoki lakierowej, czyli zazwyczaj po około 8-10 dniach od zakończenia lakierowania. Ważne jest, aby świeżo lakierowanych podłóg nie używać już pierwszego dnia, a przez kolejny tydzień czyścić podłogi bardzo ostrożnie i tylko na sucho.
Po przeprowadzeniu pierwszej konserwacji podłoga może być oddana do użytku. Wymaga ona jednak regularnej pielęgnacji, polegającej na odkurzaniu oraz myciu podłogi wodą z dodatkiem środka do pielęgnacji podłóg.

Do dokładnego usuwania z podłogi ziaren piasku oraz drobnych zanieczyszczeń najlepiej stosować odkurzacz ze specjalną końcówką do sprzątania parkietów, wykonaną z miękkiego włosia. Podczas codziennego sprzątania na sucho można używać mopa z miękką końcówką przeznaczoną do zbierania kurzu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór narzędzi wykorzystywanych do pielęgnacji i czyszczenia podłóg drewnianych na mokro. Niektóre z nich, takie jak na przykład mop sznurkowy, wnoszą zbyt dużą ilość wody na elementy drewniane. Może to spowodować, że ciecz dostanie się w szczeliny pomiędzy deszczułkami, powodując odbarwienia, stopniowe odkształcanie się krawędzi bocznych klepek lub inne uszkodzenia parkietu, mozaiki lub desek.

Preparaty do podłóg drewnianych
Spośród powszechnie dostępnych preparatów do podłóg drewnianych należy wyraźnie odróżnić środki czyszczące od preparatów pielęgnacyjnych i pielęgnacyjno-czyszczących.

Preparaty czyszczące przeznaczone są wyłącznie do usuwania zanieczyszczeń, past nabłyszczających i innych środków pielęgnacyjnych nakładanych na parkiet podczas użytkowania. Warto pamiętać, że preparatów tych (zwłaszcza o wzmocnionym działaniu) nie należy stosować zbyt często, gdyż zawarte w nich środki alkaliczne mogą powodować szarzenie i kruszenie warstwy lakieru. Na co dzień drewniane podłogi należy utrzymywać w czystości poprzez regularne zamiatanie i odkurzanie.

Środki pielęgnacyjne służą do ochrony warstwy lakieru i nie czyszczą parkietu. Wysokiej jakości preparaty bazują na woskach lub polimerach, dzięki czemu nie muszą być często stosowane i bardzo dobrze chronią powierzchnię podłóg drewnianych. W sprzedaży dostępne są także preparaty, będące kombinacją środków pielęgnacyjno-czyszczących, które znacznie ułatwiają i przyspieszają prace porządkowe.

Należy pamiętać, że używanie nieodpowiednich środków chemicznych lub postępowanie niezgodnie z instrukcją ich stosowania może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do zmatowienia powierzchni, przedostania się wilgoci do drewna lub zszarzenia drewna. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do odspojenia się lakieru od powierzchni drewna i konieczności jego częściowej lub całkowitej wymiany. Przykładowo jednym ze składników, który może niekorzystnie wpływać na powłokę lakierniczą, a który dodawany jest do niektórych środków czyszczących, jest gliceryna.

Wskazówki związane z czyszczeniem i pielęgnacją podłóg drewnianych można znaleźć w normie DIN 18356. Norma ta wyraźnie mówi też o obowiązku przekazania zleceniodawcy przez wykonawcę szczegółowej instrukcji czyszczenia i pielęgnacji ułożonej posadzki.

Pamiętaj! Konserwacja i pielęgnacja jest istotnym elementem gwarancji udzielanej przez producenta i wykonawcę.

Akademia Techniczna poleca

Galerie & Inspiracje

Nasze aplikacje

Najlepsi wykonawcy