Akademia techniczna PPG DECO

Tel.: (071) 78 80 696
serwis.klienta@ppg.com
801 11 33 11

ul. Kwidzyńska 8, 51-416 Wrocław

www.poland.ppg.com

Przeprowadzenie odbioru prac parkieciarskich

Wylakierowanie powinno poddawać się ocenie na każdym etapie czynności: po naniesieniu kolejnych warstw oraz finalnie - po zakończeniu robót i po odbiorze przez zleceniodawcę. Przyjęło się, że odbiór odbywa się w pozycji użytkowej, tj. na stojąco lub siedząco, w normalnych warunkach oświetleniowych.
Czynników i walorów, które bierze się pod uwagę podczas oceny jakości wylakierowania jest bardzo dużo. Wśród nich są m.in. gładkość i spójność warstwy wierzchniej rozprowadzonego lakieru oraz stopień połysku i krycia, kolor bądź odcień, a także odporność.
Najważniejsze jest jednak, aby zlecić pracę doświadczonym fachowcom, używającym markowych produktów, takich jak Domalux, i szczegółowo omówić oczekiwania dotyczące efektu wylakierowania ze zleceniodawcą, a dodatkowo, gdy mamy do czynienia z problematyczną powierzchnią, uprzedzić o ewentualnych trudnościach i ryzyku.
Renowacja parkietu odbywa się w warunkach remontowych, budowlanych dlatego nie można do jej odbioru stosować kryteriów jakościowych, takich jak w odniesieniu do np. fabrycznie lakierowanych mebli czy paneli drewnianych. Oznacza to, że drobinki kurzu, bądź włos utrwalony w lakierze to jeszcze nie błąd i powód do reklamacji. Jeżeli drobinek jest niewiele to w żaden sposób nie wpływają one negatywnie na jakość i funkcjonalność wykończenia podłogi.
Naszą uwagę powinny zwrócić natomiast wyróżniające się kolorystycznie plamy (przetarcie podkładu, niedostateczne wyszlifowanie niekompatybilnej szpachli) pasy, smugi, zacieki, rysy, złuszczenia, czy tzw. „rybie oczka”- zaraza sylikonowa.
Dobre wylakierowanie powinno charakteryzować się równomiernym rozprowadzeniem na całej powierzchni i być spójne, bez odcięć, czyli śladów po wałku i niezalakierowanych fragmentów, pozbawione chropowatości o jednolitym aspekcie połysku (dopuszcza się pojedyncze wtrącenia). Aby osiągnąć taki efekt, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie parkietu i pomieszczenia, narzędzi oraz dopasowanie podkładu, a także lakieru, do gatunku drewna, z którego został wykonany parkiet. Istotne jest też zastosowanie odpowiedniej technologii lakierowania. Podczas odbioru podłogi drewnianej ocenia się całą powierzchnię, a jakość wykonania nie odnosi się do poszczególnych fragmentów.

Akademia Techniczna poleca

Galerie & Inspiracje

Nasze aplikacje

Najlepsi wykonawcy